Záhadné zbarvení ryb na Rolavě
V loňském roce (2024) se na Rolavě objevilo několik záhadně zbarvených ryb. Nejvíce byl tento fenomén pozorován u pstruha obecného, nicméně záhadné zbarvení se objevovalo i u dalších druhů ryb, jako byli lipani, mřenky a další zde žijící druhy. Co ale za zvláštním zbarvením ryb stojí? Jedná se o nějaký typ otravy nebo jedu, nebo snad za toto zbarvení ryb může v posledních letech neustále proklamovaná klimatická změna, nebo jsou snad ryby na válečné stezce? Nic z toho – důvod je třeba hledat ještě trochu jinde. Některé ryby byly totiž opatřeny vědeckou značkou – barevným plastickým elastomerem.
Barevné elastomery jsou malé, biokompatibilní polymery s životností i několik let. Aplikace se provádí tenkou injekční jehlou pomocí speciálního aplikátoru, obvykle pod průhlednou pokožku v oblasti hlavy nebo mezi paprsky ploutví ryb. Tato metoda je použitelná i u velmi malých jedinců od délky přibližně 5 cm.
Obrázek 1: UV lampa, aplikátor a přehled používaných barevných značek (foto E. Bouše).
Jedná se o velmi jednoduché, rychlé, šetrné a dobře viditelné značení, které se používá např. pro rozlišení jednotlivých skupin ryb. Vědcům z VÚV T. G. M. v.v.i. to pak umožňuje rozlišit ryby z různých částí toku a zjistit tak, které překážky (jezy, stupně atd.) jsou pro ryby problematické a které jsou ryby schopny aktivně překonat. Tyto bariéry vznikaly a bohužel stále vznikají, nejčastěji jako odpověď na změnu trasy nebo délky toku a rybám výrazně ztěžují nebo dokonce znemožňují migrace za potravou, rozmnožováním, úkryty atd.
Obrázek 2: Ukázka barevných značek elastomerů na dolní čelisti pstruha obecného (foto E. Bouše).
V posledních letech naštěstí dochází k postupnému zprůchodňování/odstraňování těchto překážek. Cílem je zlepšit ekologický stav vodních toků, obnovit jejich přirozenou funkci a umožnit rybám a dalším vodním živočichům migraci na delší vzdálenosti. Podobně na tom je i řeka Rolava, kde se podařilo v minulosti zprůchodnit dva jezy v Nové Roli. Funkčnost tohoto opatření sledovali vědci z VÚV T. G. M., v.v.i. v roce 2021, kdy za pomoci radiové telemetrie a pstruhů vybavených příslušnými vysílačkami zjistili, že migrační úspěšnost se v nově zprůchodněném úseku pohybovala v rozmezí 88-100 %.
Nezbývá tak než doufat, že podobné kroky, jako je odstraňování nebo zprůchodňování jezů, budou v budoucnosti přibývat jako houby po dešti, protože se jedná o klíčový krok k ochraně a obnově rybích populací. Odstraňování migračních bariér umožňuje rybám volný pohyb po celém toku řeky, což je zásadní pro jejich životní cyklus. Volná migrace ryb zajišťuje přístup k vhodným trdlištím, úkrytům a potravním zdrojům, což vede k posílení jejich reprodukční schopnosti a celkové kondice. Zprůchodněné řeky také podporují genetickou diverzitu rybích populací, což zvyšuje jejich odolnost vůči nemocem a změnám prostředí. V konečném důsledku tak zprůchodňování řek přispívá k zachování bohatství a rozmanitosti rybí fauny a k udržitelnému rybářství.
Eduard Bouše
Chcete si přečíst další aktualitu nebo jít na úvodní stránku?
Chcete nám zanechat vzkaz nebo máte něco o čem by měli vědět i ostatní? Napište nám.