Březnové Rybářství: Hlavatky na Slovinsku a Slovensku a zpochybnění nejdelšího uloveného sumce

Hlavatky. Krásná lososovitá ryba, za kterou už je potřeba vydat se za hranice. S tváří Rybářství posledních měsíců Kateřinou Švagrovou se za zimními královnami vydáme do Slovinska, u našich východních sousedů je tradičně loví Vojtěch Sklenář. A jak je to s oním rekordním sumcem? Literatura uvádí, že nejdelší ze všech měl přes pět metrů a vážil přes 300 kg. To ale nekoresponduje s tím, co zjistil Lukáš Vejřík…

Do Slovinska se jezdí za hlavatkami čím dál častěji. Je to dáno také tím, jak hlavatky z evropských řek pomalu mizí a také krásnou přírodou, které se tato země bývalé Jugoslávie těší. Kateřina nenechala nic náhodě a na lov si najala průvodce Roka, který se velmi vyplatil při výběru lokace, ale ani jeho zkušenosti nezabránily tomu, aby česká muškařka nezažila pořádné zklamání.

Velkou dávku zklamání zažíval také Vojtěch Sklenář, který loví hlavatky na Hronu už pěkně dlouho. V nedávno skončené sezoně se ale na Slovensku změnila pravidla – rybář již nesměl chytat na mrtvé rybky a umělé nástrahy musely mít alespoň 15 centimetrů. Že sžívání s novým rybářským řádem nebylo snadné ani pro otrkané rybáře, zjistíte sami.

Jaké délky a hmotnosti může dorůstat sumec?
Již druhým dílem pokračuje Lukáš Vejřík ve svém seriálu o sumcích. Tentokrát se tematicky zaměří na růst, věk a délku života. Rybáři se dozví, jak staré jsou ryby, které běžně chytají, kde jsou pro sumce podmínky nejlepší a jakých maximálních hmotností zde mohou dorůstat. Autor také zpochybní historicky nejtěžšího sumce, za kterého je pokládán sumec ulovený na konci 18. století v Dněpru. Hmotnost a délka této ulovené ryby rozhodně nekoresponduje s tím, co vědec Biologického centra AV ČR zjistil.

Pro nedočkavé lovce na pstruhových revírech sepsal Josef Jehlička článek o zahraničních destinacích, kam se dá za pstruhy vyrazit ještě před zahájením u nás. Profesor Tomáš Randák z Jihočeské univerzity smysluplně vysvětlí nepříznivé faktory ovlivňující ryby v pstruhových vodách. A dlouholetý opravář rybářského náčiní Jaroslav Švagr vám poradí, jak připravit pruty před novou sezonou.

Na sto stran se toho vešlo samozřejmě mnohem víc. Pokud byste měli zájem o březnový časopis a nechce se vám do trafiky, můžete ho pohodlně objednat na e-shopu webu irybarstvi.cz (https://irybarstvi.cz/e-shop/). Předplatné časopisu lze zajistit zde (https://irybarstvi.cz/predplatne/).

Přeji vám příjemné čtení.

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství